Kombinovaná technika (kolorovaná kresba), 40x30 cm Monogramováno vlevo dole MŠ 1941. Rám, pasparta, sklo.
Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Přiložen písemný posudek JUDR. et PhDr. Jaromíra Stacha.
Nejdelší strana: 65 cm
Na předloženém díle Max Švabinský podává vynikající doklad svého suverénního zvládnutí kresebného média, ve kterém se současně projevuje malířova bohatá imaginace. Jde o námět, který Švabinský zpracoval i v klasické grafické podobě, zde se však setkáváme s jeho rozvinutou modifikací v barvě. Ústředím poměrně náročné kompozice je pár nahých dívek, které divák sleduje při odpočinku na rozkvetlé louce. V dalším plánu malíř zobrazil mohutný keř v plném květu. Horní část díla zaujímají alegorické ženské fantaskní postavy se spřežením motýlů. Na pozadí se objevuje romantická hradní zřícenina. Švabinský se zde představuje jako mistr vystižení figury, který dokázal komponovat smyslově vysoce přitažlivé a námětově bohaté dílo s romanticko-alegorickým nádechem. Po technické stránce se v díle jasně prosazuje umělcova zkušenost s kresbou a grafikou, které si důvěrně osvojil již v průběhu svých studií na pražské Akademii. Výjev lze bez nadsázky označit za zářnou ukázku Švabinského schopnosti vyjádřit obsahově přitažlivý námět vyspělými uměleckými prostředky. Švabinský je právem považován za jednu ze zakládajících figur českého moderního malířství.
o autorovi: 1873, Kroměříž - 1962, Praha
Studoval AVU (1891-1898) u profesorů M. Pirnera, J. Mařáka a E. Karla. Od roku 1891 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Malíř a grafik, profesor AVU (1910-1939). Po svém jmenování do funkce profesora založil na AVU grafickou speciálku, kterou vedl do roku 1927. V jeho malířské tvorbě převažovaly figurální náměty a portréty, zejména portréty z rodinného prostředí a vyobrazení významných osobností veřejného i uměleckého života. V grafické tvorbě se proslavil svými dřevoryty a litografiemi. Jeho díla získala mnoho ocenění u nás i po celém světě (např.: 1904 zlatá medaile na světové výstavě v Saint Louis, 1945 jmenován Národním umělcem).
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 7 900 000 Kč.