318 stran + index. Dřevorytové viněty. Vazba pozdější z 19. stol. Vydal Christian Langenhem v Lipsku r. 1745.
Filozofické dílo, které se zabývá interakcí mezi myslí a tělem, ústředním problémem metafyziky a filozofie mysli. Název v překladu znamená „Systém účinných příčin aneb Filosofický komentář k obchodu mezi myslí a tělem“. To odráží diskusi o kauzalitě, konkrétně o účinných příčinách, které ve filozofii odkazují na příčinu, která přímo vytváří účinek (na rozdíl od hmotných, formálních nebo konečných příčin).
Martin Knutzen (1713–1751) byl německý filozof a klíčová postava v raném vývoji myšlení Immanuela Kanta. Jako profesor na univerzitě v Königsbergu měl Knutzen hluboký vliv na Kanta během jeho formativních let. Knutzen byl zastánce Leibnizian filozofie ale také se zabýval objevujícími se myšlenkami na Newtonian fyziku. Jeho práce se pokoušela smířit Leibnizovy metafyzické myšlenky s vědeckým vývojem své doby.
V této konkrétní práci Knutzen pravděpodobně zkoumá, jak se mysl a tělo vzájemně ovlivňují – což je ústřední problém problému mysli a těla, o kterém diskutovali filozofové jako René Descartes a Gottfried Wilhelm Leibniz. Zkoumání causae effectivees by naznačovalo, že Knutzen řešil, jak mohou duševní stavy (jako myšlenky) vyvolat fyzické účinky a naopak, což je téma velkého zájmu jak v metafyzice, tak ve filozofii raného novověku.
Pozn.: Mírně poškozeno.