Marková Cecílie - Záře duše

Detail položky

Detail položky

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Olej na plátně, 60 x 96 cm, vpravo dole autorské datování 1970 – 1975, rámováno v galerijním vkusném rámu.
Nesporný originál předkládaného díla byl několikráte publikován např. v časopisu REVOLVER REVUE ročník 1998, str. 160 až 182 (včetně pojednání o malířce), k dohledání v umělecké odborné knihovně UPM v Praze.
Virtuózní olejomalba od světoznámé spiritistické malířky zastoupené např. v NG v Praze, SNG v Bratislavě, v Louisianě v USA, Velká Británie atd. apod. Olejomalby navíc v takto velkorysém galerijním formátu se již vůbec na trhu s uměním nevyskytují, navíc malířka se ponejvíce věnovala kresbě.
Z olejomalby měla dvě varianty: 1. Imaginární krajiny včetně květin 2. Spiritismus duše, jako je zobrazeno v překládaném vzácně se vyskytujícím díle. Na trhu s uměním se obdobné dílo z cyklu „spiritismus duší“ neobjevilo po dobu 26 let.
Velevzácné raritní galerijní naprosto výjimečné dílo nadčasové geniální malířky Cecilie Markové, vysoce ceněné i v zahraničí! Obdobná díla, pokud se vůbec v zahraničí objevila, se pohybovala od 3000- 12000€! Rare!

O autorce: Cecilie Marková (1911–1998), rodačka z Kyjova, vyučená modistka. V Kyjově prožila dlouhý a plný život. Díky svému manželovi se setkala se spiritismem a návštěvy spiritistických seancí jí daly podnět k vlastní tvorbě. Její první kresba je datována 12. 10. 1938. Po náhlém ovdovění v roce 1940 až do smrti se Markové pak stala kresba prostředkem komunikace s nepřítomnou blízkou bytostí, tudíž podstatným smyslem jejího života. Než začala kreslit, nic prý nechápala a setrvávala v očekávání toku energií. Stačilo však, aby malým kolečkem naznačila střed a již viděla v jeho okolí hlavy, imaginativní přeludná květenství, labyrinty, medijní portréty, astrální krajiny, kosmické erupce. Velké množství svých prací autorka poprvé vystavila v roce 1950, kde byly vystaveny kresby, pastely, akvarely i olejomalby, a následně se účastnila mnoha domácích i zahraničních výstav. Nejrozsáhlejší sbírka spiritismu se nachází v Galerii výtvarného umění v Litoměřicích.

 

o autorovi: 1911 - 1998
Vyučená modistka, vedoucí prodejny oděvů. Původním impulsem pro její kreslířskou tvorbu byly v roce 1938 silné zážitky ze spiritismu, po náhlém ovdovění v roce 1940 až do smrti se jí pak stala kresba prostředkem komunikace s nepřítomnou blízkou bytostí a podstatným smyslem jejího života. Imaginativní přeludná květenství, labyrinty, medijní portréty, astrální krajiny, kosmické erupce jsou obsahem velkého množství jejích prací (kresby, pastely, akvarely, olejomalby).

vydraženo
56659. Záře duše
Dražba ukončena:04.03.2021 21:44:20
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:37 000 Kč
Chcete prodat podobný předmět?

> Zobrazit informaci jak prodat předmět v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
37 000 Kč 04.03.2021 21:39:20 797
36 000 Kč limit (04.03.2021 21:39:12) 6264
35 000 Kč 04.03.2021 21:39:13 797
34 000 Kč limit (04.03.2021 21:39:05) 6264
33 000 Kč 04.03.2021 21:39:06 797
32 000 Kč limit (04.03.2021 21:36:19) 6264
31 000 Kč 04.03.2021 21:34:02 797
30 000 Kč limit (04.03.2021 21:33:52) 6264
29 000 Kč 04.03.2021 21:33:53 797
28 000 Kč limit (04.03.2021 21:33:44) 6264
27 000 Kč 04.03.2021 21:33:45 797
26 000 Kč limit (04.03.2021 21:33:38) 6264
25 000 Kč 04.03.2021 21:33:39 797
24 000 Kč limit (04.03.2021 21:33:31) 6264
23 000 Kč 04.03.2021 21:33:32 797
22 000 Kč limit (04.03.2021 21:30:51) 6264
21 000 Kč 04.03.2021 21:29:33 797
20 000 Kč limit (04.03.2021 21:29:25) 6264
20 000 Kč 04.03.2021 21:29:26 797
19 000 Kč limit (04.03.2021 21:29:18) 6264
18 000 Kč 04.03.2021 21:29:19 797
17 000 Kč limit (04.03.2021 21:29:11) 6264
16 000 Kč 04.03.2021 21:29:12 797
15 000 Kč limit (04.03.2021 21:29:04) 6264
14 000 Kč 04.03.2021 21:29:05 797
13 000 Kč limit (04.03.2021 21:28:57) 6264
12 000 Kč 04.03.2021 21:28:58 797
11 000 Kč limit (04.03.2021 21:28:50) 6264
10 000 Kč 04.03.2021 21:28:51 797
9 500 Kč limit (04.03.2021 21:22:15) 6264
9 000 Kč 04.03.2021 21:19:28 51
8 500 Kč 04.03.2021 21:15:48 6264
8 000 Kč 04.03.2021 20:05:10 488
7 500 Kč 04.03.2021 18:53:46 6264
7 000 Kč limit (04.03.2021 18:32:10) 488
6 500 Kč limit (04.03.2021 18:32:09) 51
5 500 Kč limit (04.03.2021 18:18:48) 488
5 000 Kč limit (04.03.2021 18:18:47) 6264
4 300 Kč limit (04.03.2021 13:54:10) 6264
4 200 Kč limit (03.03.2021 16:12:34) 488
4 200 Kč 03.03.2021 16:12:35 855
4 100 Kč limit (03.03.2021 13:31:45) 488
4 000 Kč limit (03.03.2021 13:31:44) 51
2 500 Kč limit (03.03.2021 13:29:10) 51
2 400 Kč 03.03.2021 13:29:11 488
2 300 Kč limit (03.03.2021 13:27:49) 51
2 200 Kč 03.03.2021 13:27:50 488
2 100 Kč limit (01.03.2021 21:53:00) 51
2 000 Kč 28.02.2021 19:10:12 1252
1 900 Kč limit (28.02.2021 19:10:02) 659
1 800 Kč 28.02.2021 19:10:03 1252
1 700 Kč 17.02.2021 23:39:11 659
1 600 Kč 12.02.2021 21:47:48 143
1 500 Kč 10.02.2021 21:53:12 51