Marková Cecílie - Imaginativní květina

Detail položky

Detail položky

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Kresba bílým pastelem na černém kartonu, 44x30 cm, signováno autorsky vpravo dole, s datací 30.9.1971, rámováno v umělecké paspartě pod sklem do moderního uměleckého rámu, vkusně dekorujícího toto vzácné dílo celosvětově uznávané umělkyně v oblasti ART BRUT.
Originály jejích děl jsou poměrně snadno rozpoznatelné, jednak díky vydané monografii, ale i studiem souboru jejích děl v galerii výtvarných umění v Litoměřicích, která jako jediná státní galerie v České republice má ve svých sbírkových fondech nejen rozsáhlou kolekci spiritistických děl umělkyně Cecilie Markové, ale i další díla žánrově podobných umělců. Ovšem v žebříčku kvality spiritistické malby patří Cecilie Marková svojí tvorbou mezi nenahraditelnou a vzácnou umělkyni, která je vyhledávaná sběrateli po celém světě.
Město Kyjov na Moravě, rodiště Cecilie Markové, mělo čest se pochlubit působištěm hned několika vynikajících umělců. Vedle Cecilie Markové jsou to Miroslav Tichý, Otto Molitor a také Josef Prokop. Spiritistická tvorba je z historie výtvarné české scény jen málo podchycena a zejména díky totalitnímu režimu se stala díla Cecilie Markové světově známá až po roce 1990.
Obdobné to bylo u brilantní malířské tvorby mistra Miroslava Tichého, jež byl činným rovněž v oblasti experimentální amatérské fotografie. Za jeho experimentální černobílé fotografie se dnes platí vysoké částky! V malířských dílech se projevuje silný vliv malíře Kubišty.
Zájem o tvorbu C. Markové a Miroslava Tichého neustále roste. Za spiritistické kresby Cecilie Markové se platí v zahraničí od 500 až do 1600 €! Originální kresby této umělkyně jsou rozpoznatelné od falzifikátů poměrně snadno, neboť umělkyně začínala kresbu vždy zespodu směrem nahoru plynulými tahy, kdežto falsifikáty jsou malovány naopak, čáry jsou napojovány a vyznačují se strnulostí, neohebností zejména při zvětšením lupou.
V současné době již dochází k rozebrání posledních sbírkových fondů, ve kterých se nachází tato výjimečná spiritistická díla a je otázkou jen několika let, kdy hodnota těchto děl strmě naroste. Exkluzivní nabídka s garancí pravosti a originality vysoce kvalitní tvorby Cecilie Markové!!! Rare!!!

O autorce: Cecilie Marková (1911–1998), rodačka z Kyjova, vyučená modistka. V Kyjově prožila dlouhý a plný život. Díky svému manželovi se setkala se spiritismem a návštěvy spiritistických seancí jí daly podnět k vlastní tvorbě. Její první kresba je datována 12. 10. 1938. Po náhlém ovdovění v roce 1940 až do smrti se Markové pak stala kresba prostředkem komunikace s nepřítomnou blízkou bytostí, tudíž podstatným smyslem jejího života. Než začala kreslit, nic prý nechápala a setrvávala v očekávání toku energií. Stačilo však, aby malým kolečkem naznačila střed a již viděla v jeho okolí hlavy, imaginativní přeludná květenství, labyrinty, medijní portréty, astrální krajiny, kosmické erupce. Velké množství svých prací autorka poprvé vystavila v roce 1950, kde byly vystaveny kresby, pastely, akvarely i olejomalby, a následně se účastnila mnoha domácích i zahraničních výstav. Nejrozsáhlejší sbírka spiritismu se nachází v Galerii výtvarného umění v Litoměřicích.

 

o autorovi: 1911 - 1998
Vyučená modistka, vedoucí prodejny oděvů. Původním impulsem pro její kreslířskou tvorbu byly v roce 1938 silné zážitky ze spiritismu, po náhlém ovdovění v roce 1940 až do smrti se jí pak stala kresba prostředkem komunikace s nepřítomnou blízkou bytostí a podstatným smyslem jejího života. Imaginativní přeludná květenství, labyrinty, medijní portréty, astrální krajiny, kosmické erupce jsou obsahem velkého množství jejích prací (kresby, pastely, akvarely, olejomalby).

vydraženo
56509. Imaginativní květina
Dražba ukončena:04.03.2021 19:03:00
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:4 600 Kč
Chcete prodat podobný předmět?

> Zobrazit informaci jak prodat předmět v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
4 600 Kč limit (04.03.2021 16:08:04) 6264
4 500 Kč limit (04.03.2021 16:08:03) 3408
4 100 Kč 04.03.2021 14:09:41 3408
4 000 Kč limit (04.03.2021 14:00:33) 6264
3 900 Kč 04.03.2021 14:00:34 3408
3 800 Kč limit (04.03.2021 14:00:27) 6264
3 700 Kč 04.03.2021 14:00:28 3408
3 600 Kč limit (04.03.2021 13:59:41) 6264
3 500 Kč 04.03.2021 13:59:42 3408
3 400 Kč limit (04.03.2021 13:46:20) 6264
3 300 Kč limit (04.03.2021 13:46:19) 3408
3 100 Kč limit (04.03.2021 13:46:09) 3408
3 000 Kč limit (04.03.2021 13:46:08) 6264
2 500 Kč 03.03.2021 19:51:03 3408
2 400 Kč 03.03.2021 16:10:52 855
2 300 Kč 17.02.2021 16:43:55 3408
2 200 Kč limit (17.02.2021 16:43:48) 488
2 200 Kč 17.02.2021 16:43:49 3408
2 100 Kč limit (17.02.2021 16:43:41) 488
2 000 Kč 17.02.2021 16:43:42 3408
1 900 Kč limit (17.02.2021 11:01:12) 488
1 800 Kč limit (17.02.2021 11:00:41) 3408
1 700 Kč 17.02.2021 11:00:42 488
1 600 Kč limit (17.02.2021 11:00:34) 3408
1 500 Kč 17.02.2021 11:00:35 488
1 400 Kč limit (15.02.2021 18:42:32) 3408
1 300 Kč 15.02.2021 18:42:33 6416
1 200 Kč 13.02.2021 19:42:56 3408
1 100 Kč 13.02.2021 10:44:54 6416
1 000 Kč 12.02.2021 19:34:08 488