Olej na překližce, 14x28 cm. Signováno vlevo dole Passerová 1944. Rámováno.
Nejdelší strana: 39 cm
Marie Passerová věnovala převážnou část svého díla krajinomalbě. Pro její styl je charakteristická volba neokázalých přírodních výjevů a harmonické skloubení smyslu pro detail při zachování jednoty celku. Na výjevu cesty do vsi je to dobře patrné v kombinaci mírně svažitého terénu a nízko posazeného horizontu s jemným záznamem stromů a okolní vegetace. Zkušeně vedené tahy štětcem trefně vystihují křivky subtilních kmenů stejně jako charakter olistěných korun. Paletu Passerová ponechala mírně zastřenou, plně v souladu s přirozenou atmosférou zobrazeného místa, jak je to možné pozorovat i na podání oblohy. Obraz lze považovat za velmi kvalitní dílo vysoce zručné krajinářky s typicky kultivovaným vyzněním.
o autorovi: 1903-1969
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 59 000 Kč.