Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 71 cm
Olej na dřevě, 50x71 cm. Signováno vlevo dole Kohl. Rámováno.
Ludvík Kohl se řadí k vůbec nejznámějším zástupcům české klasicistní malby. Malířství studoval u Norberta Grunda, význačného malíře rokokových miniatur, později ho rozvíjel na vídeňské Akademii. Předložená malba s pohledem do interiéru středověkého chrámu se řadí k dílům ze série obrazů, v nichž se malíř věnoval zachycení monumentality vnitřních prostor historické architektury. Pro tato díla je typické tmavé barevné řešení s kontrastním osvětlením, které stavbám dodává mysteriózní charakter. Až drtivou velkolepost průhledu lodí katedrály s vysoko posazenými klenbami a mezilodními opěrnými pilíři umocňuje stafáž s několika postavami, které malíř zachytil při liturgickém obřadu. Díky jejich měřítku si je divák plně vědom nebývalých rozměrů vznosného stavebního díla. Tento nanejvýš kvalitní obraz s mimořádnou uměleckohistorickou hodnotou lze bez nadsázky označit za zářnou ukázku díla Ludvíka Kohla, který patří k nejvýznamnějším osobnostem českého po-barokního malířství a je zastoupen v nejprestižnějších českých muzejních sbírkách. Jedná se o naprosto ojedinělou investiční příležitost.
o autorovi: 1746-1821
Narodil se v Praze. Studoval ve Vídni AVU. Ve své tvorbě se zaměřil na českou historii, maloval veduty a k častým námětům patřily architektonické interiéry chrámů apod.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 490 000 Kč.