Nejdelší strana: 121 cm
Kvaš na papíře, 57,5×79 cm (výřez pasparty). Nesignováno, rámováno.
Pozn.: Vzadu znalecký přípis Rudolfa Weinerta z roku 1931, ředitele Krasoumné jednoty. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
literatura: Jeden svět nestačí. Poklady umění19. století, Praha 2014, reprodukováno na s.8, č.kat. 2
vystaveno: Praha, 2014 Clam-Gallasův palác – Jeden svět nestačí
Obraz Gotická síň Ludvíka Kohla prezentuje v jeho zcela typické poloze jako malíře, který na svých výjevech z interiérů středověkých staveb vyjadřoval tichou velikost, vznešenou monumentalitu a mystickou spiritualitu historické architektury. Na předloženém díle se tyto rysy spojují se suverénním malířským podáním. Kompozici obrazu určují mohutné oblouky křížových kleneb s realisticky naznačenými kamennými kvádry. Hloubku obrazu dotváří světlo rozptýlené na podlaze a vržené stíny. Figurální stafáž umožňuje vnímat vznosnost mohutného klenutí a zároveň obrazu dodává lehce romantizující podtón. Kohl na obraze charakteristicky pracuje se slunečním svitem, které se lomí na klenebních kápích. Jedná se o mimořádné dílo velikána české klasicistní malby, které k divákovi promlouvá malířskou bravurou, jedinečnou atmosférou a obsahovou hloubkou.
o autorovi: 1746-1821
Narodil se v Praze. Studoval ve Vídni AVU. Ve své tvorbě se zaměřil na českou historii, maloval veduty a k častým námětům patřily architektonické interiéry chrámů apod.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 490 000 Kč.