Olej na plátně, 67x97 cm. Signováno vlevo dole L. Csordák. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Na nabízeném obraze horské krajiny slovenský malíř Ludovít Csordák představuje opravdu krásnou variaci na monumentální přírodní scenérii, která působí romantickým sublimním dojmem. Dolní část kompozice určuje menší vodní tok, který si razí cestu zasněženou loukou. Na opačné straně předního plánu obrazové plochy se objevuje dvojice štíhlých stromů, jejichž měřítko umožňuje vnímat strhující monumentální ráz horských štítů. Osvícené vrcholky pohoří se vyvyšují na pozadí, které zároveň tvoří centrum a pointu obrazu. Výběrem kompozičního řešení Csordák jasně směřoval k zachycení vznešeného rázu krajiny, který ještě podtrhuje harmonický kolorit modrých tónů místně doplněný o doteky teplých barevných odstínů. O malířových schopnostech konečně svědčí také bravurně vyjádřená vzdušná perspektiva. Jde o mimořádnou práci, které lze bez okolků přiznat velmi vysokou sběratelskou i výtvarnou hodnotu.
o autorovi: 1864 - 1937
Slovenský malíř.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 350 000 Kč