Akvarel na kartonu, 50x63 cm. Signováno vlevo dole Csordák. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 76 cm
Na tomto akvarelu známý slovenský malíř a výrazný krajinář Ludovít Csordák maluje impozantní krajinnou scénu s pohledem na štíty hor. Kompozici určují špičky pohoří s nasvícenou sněhovou pokrývkou. Z obou stran ji ve středním plánu uzavírá strmě svažitý terén, zatímco s divákem výjev propojuje linie cesty. Jednoznačnou předností a nejnápadnějším rysem obrazu je samozřejmě živá jásavá barevnost, která skvěle navozuje dojem působení přímého denního světla v horském prostředí. Mistrně zvládnutá technika akvarelu se skvrnitou strukturou doteků nástroje svědčí o technické vyspělosti autora i jeho vnímavém pozorování přírody. Ludovít Csordák na tomto díle podává důkaz své schopnosti zachytit vnitřní velikost krajiny. Jde o dílo s nesporně vysokou výtvarnou i sběratelskou hodnotou.
o autorovi: 1864 - 1937
Slovenský malíř.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 350 000 Kč