Akvarel na papíře, 47x35 cm. Signováno vpravo dole L. Marold. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem Csc. Na tomto díle se Luděk Marold představuje ve své typické poloze jako umělec, jehož primárně zajímalo zachycení aktuálního života městské společnosti. Obraz zaznamenává efemérní moment z tržnice, kde se shromažďují obchodníci a jejich klientela. Scénu Marold koncipoval v diagonálním sbíhavém směru, který však ve vrchní partii obrazu přechází v horizontální linii roztažených slunečníků a frontu fasád na pozadí. Důležitost, již autor kompozičnímu utváření přikládal, je patrná i v umístění signatury, která diagonální skladbu díla respektuje. Prostředkem vyjádření perspektivy a prostoru je odstupnění intenzity barev, jak to lze pozorovat zejména na perleťovém odstínu uliční architektury na pozadí. Pro Marolda je zcela příznačná také lehká paleta se světelnými odlesky, které umělci umožnila skvěle vyjádřit zvolená technika akvarelu. Citlivě volená kompozice, svěží atmosféričnost a bezprostřední projev, to vše jsou typické znaky díla Luďka Marolda, který mezi sběrateli patřil (a dosud patří) k jedněm z nejžádanějších umělců.
o autorovi: 1865 - 1898
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 000 000 Kč