Olej na plátně, 50x60 cm. Signováno vpravo dole Lojza Budík. Rámováno.
Nejdelší strana: 70 cm
Na této malbě Lojza Budík představuje pohled na krajinu s říčním tokem a jeho skalnaté břehy. Otevřená přírodní scenérie zaujme přirozeně působící dostřednou kompozicí a krásnou svěží paletou, ve které se doplňují realistické odstíny řeky a skal s výraznou jásavou zelení. Budík zde podává důkaz o svých pozorovatelských schopnostech, které se jasně projevují ve věrném vystižení průzračné transparentní vody, ale i živé sluncem ozářené zeleně. Při bližší prohlídce je dobře patrný nešlechtěný rukopis, který pracuje s úspornou vrstvou pigmentů a umožňuje sledovat souzvuk malířových tahů na plátně. Obraz je velmi poutavou ukázkou tvorby umělce, který dokázal citlivě reagovat na kontakt s přírodou. Dílo lze jednoznačně doporučit ke koupi.
o autorovi: 1888 - 1945
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 100 000 Kč