Olej na plátně, 54x71 cm. Signováno vpravo dole E. K. Liška. Rámováno.
Stav: Malba mírně poškozena. Rám poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem. Skvěle malířsky provedený žánrový motiv autora, který své mistrovství potvrdil již v mládí, kdy společně s Jakubem Schikanedrem vyhrál soutěž na výzdobu královské lóže Národního divadla. Na výjevu ze života potulných umělců E. K. Liška plně uplatnil schopnost skvěle zacházet se světlem. Hra světla a rozptýleného stínu, který vrhá koruna vzrostlého stromu u něhož skupinka našla útočiště, je pro autora příznačná. Výrazné barvy hlavního motivu jsou v harmonii s pozadím, na kterém se jen jakoby v náznaku na obzoru rýsuje silueta města. Autor nezanechal příliš rozsáhlé dílo a na trhu se objevuje pouze zřídka.
o autorovi: 1852 - 1903
Narodil se v Mikulovicích. Studoval v Praze AVU, ale pro nedostatek peněz musel předčasně skončit a vydělával si drobnými kresbami, ilustracemi a doučováním a jako asistent kreslení na gymnáziu. Společně s Jakubem Schikanedrem vyhrál soutěž na výzdobu královské lóže Národního divadla a za utržené peníze odjel studovat AVU do Mnichova. Studijní cestu podnikl do Itálie. Sám pedagogicky působil v Praze na UMPRUM. Ve své tvorbě se vedle církevních témat zaměřoval na historické výjevy a ilustrace světové poezie. Výrazným tématem jeho prací je noc s měsícem.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 350 000 Kč.