Pozn.: Celkový rozměr: 38x63 cm.
Nejdelší strana: 63 cm
Olej na sololitu, 20x42 cm. Signováno vpravo dole Vojkůvka Libor 93. Rámováno.
Libor Vojkůvka patří díky svému svébytnému autorskému stylu k velmi vyhledávaným umělcům. Jeho tvorba se soustředí zejména na propracované kompozice s realisticky podanými detaily z rostlinné a živočišné říše. Předložený obraz lze bezesporu označit za velmi kultivovaného zástupce Vojkůvkovy tvorby. Dílo zachycuje čtveřici motýlů seskupených kolem travnatého drnu. Kromě samotné volby motivu představuje zcela nezaměnitelný prvek obrazu také kompozice strukturovaná do centrálně orientovaného výseku ve tvaru oblouku, který může připomenout kotouč slunce. Křehkost motýlích křídel je vyjádřena s příznačnou pozorností pro detail se zahlazenými známkami autorského rukopisu, jak je pro Libora Vojkůvku zcela typické. V díle se spojuje jedinečný námět s vytříbenou čistotou malířského přednesu. Není nejmenším pochyb, že jde o obraz vysoké umělecké úrovně.
o autorovi: 1947 – 2018
Malíř. Studoval na Zahradnické škole v Zábřehu na Moravě, výtvarně se vzdělával soukromě. Malířské tvorbě se věnoval od r. 1973. Byl znám především svými cestovatelskými zážitky a svéráznou povahou lidového baviče. Jeho dnes ceněné obrazy se vyznačují vysokou mírou propracovanosti, které autor docílil pečlivým vrstvením barev po vzoru starých mistrů. Autorovou velkou vášní byly akvaristika a entomologie, proto také na jeho plátnech najdeme tolik brouků a motýlů. Nakonec i sám Libor Vojkůvka často říkával: „Jsem starý akvarista a mým velkým koníčkem je entomologie. To vše se snažím promítnout do svých obrazů.“ Spolupracoval s televizní a filmovou tvorbou. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Museé d´art naif de l´Ille de France ve Vicq, GVU Litoměřice, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a jinde.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200.000,- Kč.