Leopold Stephan - Romantická krajina

Olej na plátně, 43x60 cm. Signováno vpravo dole L. Stephan 1875. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 65 cm

Tato krásná Romantická krajina patří k prvotřídním reprezentantům tvorby Leopolda Stephana, známého českého malíře romantických výjevů. Jedná se o působivé dílo, na kterém Stephan zhodnotil typické výrazové prostředky romantické krajinomalby. Skladba výjevu je na pozadí komponována na střed, ovšem v předním plánu na zlatém řezu jako akcent vystupuje břeh s kotvící lodí. Kromě kompoziční skladby je pozornost nutno zaměřit na vysoce působivé zacházení s paletou. S výrazným břehem kontrastuje slunečním svitem ozářené dramaticky působící, ale lehkým závojem atmostéry zastřené horstvo. Kontrasty linií, světla a stínu i barev navozují impozantní sublimní dojem, který diváka vtahuje do prostoru malby a otevírá mu svět mimo realitu každodennosti. Jedná se o obraz vysokých kvalit, který lze řadit mezi opravdu vysoce vyspělá a hodnotná díla romantického malířství.

o autorovi: 1826 – 1890
Český malíř a soukromý učitel malby, vystudoval pražskou Akademii (figurální malbu a krajinomalbu), studoval i v Düsseldorfu a v Mnichově. Maloval romantické a pitoreskní krajiny, byl členem Jednoty umělců výtvarných, Krasoumné jednoty a Umělecké besedy.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 850 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
Leopold Stephan
101314. Romantická krajina
Dražba ukončena:27.09.2023 20:11:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:23 000 Kč