Olej na plátně, 50x60 cm. Signováno vlevo dole Neogrády László. Rámováno.
Nejdelší strana: 74 cm
Maďarský malíř László Neogrády, student Akademie výtvarných umění v Maďarsku, se soustředil především na výjevy lesních krajin v zimě, které se staly jeho specializací. Na malbě potoka, který si razí cestu zasněženou lesní přírodou, se projevuje celé spektrum typických rysů jeho malířského projevu. Kombinace bílé barvy a skvěle vyjádřené lehkosti sněhu s potemnělými odstíny kmenů a vody vytváří velmi efektní kontrast. Narativní, až pohádkový účinek malby vychází z užití světla, ale i náznaku karmínových barev slunce, které do ledové krajiny vnáší moment tepla. Na malbě jednoznačně zaujme i živá dynamika autorova rukopisu, která je patrná zejména v bryskních drobných tazích využitých pro ztvárnění sítě jemného větvoví. Vnitřní energie, lyrika a vypravěčská poutavost, to jsou prvky, které charakterizují tvorbu László Neográdyho. Předložený obraz je toho krásnou ukázkou.
o autorovi: 1896 – 1962
Maďarský malíř krajinář, syn malíře Antala Neogradyho.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 60 000 Kč