Olej na plátně, 55x75 cm. Signováno vpravo dole Lamač 50. Nerámováno.
Pozn.: Autor daroval obraz svému dlouholetému příteli Janu Havlíkovi, se kterým se přátelil již od studií u Jana Baucha. V roce 1996 přešel obraz do vlastnictví manželky Jana Havlíka. Obraz pochází z její soukromé sbírky českých autorů první a druhé pol. 20. stol.
o autorovi: 1928-1992
Významný kunsthistorik a výtvarný kritik, který studoval FF UK v Praze a soucasně VŠ UMPRUM u prof. Jana Baucha. Publicista, šéfredaktor Výtvarného umění, předseda Svazu výtvarných umělců a člen AICA. Je autorem řady monografií např. Fr. Kupka, Jan Zrzavý, Osma, Český kubismus atd... Mezi jeho zásadní díla patří kniha ”Myšlenky moderních malířů”.