Ladislav Sutnar - Čajová souprava

Varné sklo, 40. léta 20. století. Krásná jizba, sklárny Kavalier, Sázava. Publikováno in Krásná jizba, Družstevní práce - design pro demokracii, Praha UPM 2018, str. 166, 186, 187. 2 konvice, 1 cukřenka, 6 šálků s podšálky.

Pozn.: Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.

o autorovi: 1897 – 1976
Grafik, grafický designér, malíř, publicista, pedagog. Studoval v ateliéru F. Kysely na UMPRUM v Praze, absolvoval semestr architektury na ČVUT v Praze, získal pedagogickou aprobaci pro vyučování kreslení a matematiky. Začínal jako středoškolský profesor v Pardubicích a v Praze. R. 1924 vstoupil do Svazu československého díla, instaloval většinu jeho výstav v zahraničí, upravoval k nim plakáty a katalogy, redigoval a upravoval svazové časopisy Výtvarné snahy a Žijeme. Ve 20. letech 20. stol. byl uměleckým vedoucím loutkové scény Drak v Praze  Od r. 1929 byl uměleckým ředitelem Krásné jizby a výtvarným redaktorem Družstevní práce, navrhoval design bytových textilií a hraček. Od r. 1932 byl profesorem a od r. 1933 ředitelem Státní grafické školy v Praze. Spolupracoval s výrobním družstvem Artěl. Byl jedním z nejvýraznějších průkopníků myšlenek konstruktivizmu, Bauhausu a De Stijl. Před 2. světovou válkou byl pracovně vyslán do USA, kde od té doby žil a pracoval až do konce života. Jeho umělecké úsilí zasahuje do všech oblastí moderního životního stylu, včetně výroby. Významná byla i jeho práce pedagogická a publicistická. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách NG Praha, MG v Brně, UPM, Památníku národního písemnictví, Národního muzea a Národního divadla, Cooper-Hewitt National Design Museum New York, Smithsonian Institution a jinde.

152505. Čajová souprava
Dražba ukončena:28.01.2026 22:34:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:4 100 Kč