Olej na sololitu, 37x50 cm. Signováno vlevo dole Wagner 78. Rámováno.
Pozn.: Pravost díla ověřena přímo autorem.
Nejdelší strana: 65 cm
Ladislav Maria Wagner zastupuje typ umělce, jehož autorský projev je naprosto nepřehlédnutelný. Tutéž charakteristiku lze vztáhnout na malbu s názvem Klaun, v níž se projevuje Wagnerova blízkost imaginativní surrealistické tvorbě. Plochu obrazu zaujímá mohutná postava klauna s tradičními atributy této profese, tedy s výrazným kostýmem, úpravou pleti, nosu a charakteristickým účesem. Tradiční námět, který rozvíjí řadu obdobně pojednaných variací na totéž téma, však ve Wagnerově pojetí získává zcela nový punc. Robustní postava nadsazeného měřítka působí dojmem, jako by přesahovala formát vymezený rozměry obrazu. Stylizovaná, až deformovaná tvář navozuje zdání grotesknosti a humoru, zároveň však vypovídá o znepokojivém osudu, či dokonce zranitelnosti, která se za maskou klauna skrývá. Z hlediska výtvarného zpracování je pro autora charakteristický nekřiklavý kultivovaný projev, stejně jako tlumená paleta, která je v tomto případě založena na citlivém kontaktu odstínů ze studené části barevného spektra a lomené fialové. Tradiční námět je zde předkládán zcela originální výtvarnou mluvou, která jasně hovoří o umělcových kvalitách.
o autorovi: Narodil se v roce 1945 v Nitře.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 215 000 Kč.