Olej na kartonu, 29x26 cm, signováno vpravo dole K. Válová, rám, zaskleno.
Pozn.: Rám i malba mírně poškozeny. Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc..
Květa Válová studovala u Emila Filly na pražské UMPRUM. Svou výtvarnou aktivitu těsně propojila s životem se svou sestrou Jitkou. Stěžejním východiskem Květiny tvorby byl důraz na figuru člověka, ať již v podobě segmentů těla, či figur plně vyjádřených. Na předloženém díle s portrétem dívky lze číst typické vnitřní napětí obrazů Květy Válové, které je zřetelné na všech jejích obrazech. Dívčina hlava je pevně usazena ve formátu jako jeho jediný, hlavní a výsadní prvek. Je podána jako pádný robustní plný tvar, který na diváka působí svou základní, jadrnou a nepřikrášlenou výtvarnou silou. Dívčinu tvář Květa záměrně monumentalizuje tak, aby vyjádřila vnitřní napětí a energii, kterou vnímala za každou lidskou bytostí. Výraz obrazu samozřejmě potrhuje sugestivní barevnost, neškolený rukopis i ponechané plochy bez pokrytí barvou. Jedná se o vysoce působivé dílo přední české umělkyně, která spolu se svou sestrou představuje dnes již ikonickou zástupkyni českého proudu nové figurace. Koupě obrazu bezesporu představuje jedinečnou příležitost.
o autorovi: 1922, Kladno - 1998, Kladno
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč