Olej na plátně fixováném na sololitu, 70x50 cm. Signováno vpravo dole Kristian Kodet 2002. Rámováno.
Nejdelší strana: 82 cm
Reprezentativní práce Kristiana Kodeta nese typické znaky tvorby tohoto umělce, který se řadí k vůbec nejvýznamnějším osobnostem českého současného umění. I na tomto poetickém díle, které se pohybuje na pomezí abstraktní a figurativní malby, Kodet vychází z figury a sdílností tvarů lidského těla, do jehož forem vetknul intenzivní obsahové poselství. Centrální kompozice se v tomto případě skládá z busty, která je rozdělena ve dví. Příznačné je pro Kodeta využití motivů tváře, primárních nositelů výrazu lidských emocí. Předložená malba tak s divákem vstupuje do direktního kontaktu skrze pohled otevřeného oka, které zároveň představuje ohnisko celého obrazu. S formálním pojetím díla je těsně spjata také zadumaná hnědá barevnost, díky níž figura působí dojmem oživlé sochy. Tvarová redukce, navozující zdání fragmentu, jí dodává silně tklivý melancholický výraz. Obsahovou složku pak Kodet jednoznačně podpořil vysoce kultivovanou technikou malby. I zde tedy Kristian Kodet obrací pozornost k hlubokým, až archetypálním námětům lidství, citovosti a tělesnosti. Je zde předkládáno dílo, které zastupuje vysoce hodnotný příklad autorova díla vycházejícího z tradice českého imaginativního malířství.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 140 000 Kč