Klára Sedlo - Rostlina a ruiny

Olej na plátně, 100x150 cm. Signováno vzadu Klára Sedlo 24. Nerámováno.

Pozn.: Obraz pochází ze série Voynichův rukopis, na kterém autorka pracuje již od roku 2020 a která je jednou z jejích nejžádanějších sérií. Během let Klára uskutečnila několik tematických výstav nově vznikajících maleb rostlin, všechny velmi úspěšné. Na pokračování Voynichovy série sběratelé čekali 2 roky. Nové a zatím největší výstavy maleb ze série Voynichova rukopisu se dočkali v dubnu 2024 na Betlémském náměstí v České galerii moderního umění, kde Klára Sedlo otevřela výstavu "Voynichovy rostliny". O námětu: Voynichův rukopis (též Voynichův manuskript nebo Cipher Manuscript) je mysteriózní kniha ze začátku 15 století. Je psaná neznámým písmem a obsahuje desítky nákresů neexistujících rostlin. Dodnes nebyl text knihy rozluštěn. Rukopisu se také přezdívá "Nejzáhadnější kniha světa". Ač se to z názvu může zdát, autorem není antikvář Wilfrid Voynich, ten rukopis "pouze" objevil, a to v Itálii na začátku 20.století. Je ale prokázané, že rukopis má spojení i s Prahou - ve své době byl součástí sbírek Rudolfa II. Zatímco většina badatelů a fanoušků rukopisu se soustředí právě na text, Klára Sedlo se rozhodla podívat na rukopis z jiné strany. Podle nákresů tvoří malby rostlin tak, jak by mohly vypadat, kdyby skutečně existovaly. Autorka říká "Rostliny vnímám skoro jako bytosti - každá je jiná, a i když jsou neznámé, a často autorem či autorkou nakreslené ve spěchu, je vidět určitá jejich osobnost. Zároveň je pro mě fascinující, rekonstruovat podobu květin, které jsem nikdy neviděla, na základě nákresů někoho, kdo je stovek let po smrti." O obraze: Olejomalba "Rostlina a ruiny" je inspirována jak Voynichovým rukopisem, tak autorčiným pobytem v Itálii. Spojení rostliny a italské krajiny pak není náhodné. Jedna z nejpravděpodobnějších teorií totiž tvrdí, že rukopis údajně pochází právě z Itálie. "Snažila jsem se vybrat nejnormálněji působící rostlinu z rukopisu - je tam spousta divokých a bizarních, tahle působila velmi přirozeně a klidně. Potom jsem ji zasadila do italské scenérie. Působí tak dojmem, že tato záhadná květina skutečně někde roste, nepovšimnutá - lidé kolem ní chodí, prohlíží si památky, aniž by si vůbec všimli, že vedle nich roste živoucí záhada z Voynichova rukopisu. A tak je to i s rukopisem - možná máme klíč k rozluštění hned vedle sebe, jen ho nevidíme." Zdroj fotografií rukopisu/ celý rukopis k nahlédnutí: Cipher manuscript - Yale University Library Článek v Blesku (2024): https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-prazane/784885/voynichuv-rukopis-nejtajuplnejsi-kniha-sveta-klara-sedlo-ozivuje-rostliny-z-jine-reality.html Rozhovor pro PrahaIn (2024): https://www.prahain.cz/kultura/vystava/klara-sedlo-maluje-kvetiny-ktere-neexistuji-inspiruje-ji-voynichuv-rukopis-18040.html Rozhovor pro Večerní Prahu (2024): https://www.vecerni-praha.cz/klara-sedlo-vystavuje-obrazy-tajemnych-voynichovych-rostlin-v-galerii-moderniho-umeni/ Rozhovor na Novinkách (2024): https://www.novinky.cz/clanek/kultura-malirku-klaru-sedlo-fascinuje-nejzahadnejsi-kniha-na-svete-voynichuv-rukopis-40468023 Artmap (2024): https://www.artmap.cz/klara-sedlo-voynichovy-rostliny/ Česká televize (2020): https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097206490-udalosti-v-kulture/220411000120922/cast/790792/ Deník N: https://denikn.cz/526023/mlada-malirka-klara-sedlo-portretuje-rostliny-z-nejzahadnejsiho-rukopisu-sveta/

Nejdelší strana: 150 cm

top velký formát
119760. Rostlina a ruiny
Zbývá:12 dnů, 18 hodin
Konec dražby:01.08.2024 20:09:00
Minimální příhoz:1 000 Kč
Aktuální cena:19 000 Kč