Karel Špillar

60022. Před koupelí

popis: Olej na plátně, 64x53 cm. Monogramováno vpravo dole K.Š. Rámováno.

Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem. Přiložen znalecký posudek PhDr. Rey Michalové, Ph.D.. Z posudku PhDr. R. Michalové, Ph.D.: Posuzovaný obraz „Před koupelí“ je autentickým, kvalitním a mimořádně smyslově podmanivým dílem Karla Špillara, příslušníka zakladatelské generace českého moderního umění, jehož tvorba, pozoruhodně propojuje znaky secese, symbolismu, impresionismu. Obraz „Před koupelí“ je Špillarovou mistrnou etudou na jedno z nejsenzuálnějších témat figurální malby – téma toalety, koupání. Autora zaujal nepomíjivý půvab a ladnost křivek ženského těla v intimní chvíli. Je to obraz nevšedního poetického kouzla, v němž naplno zaznívá malířova touha po harmonickém vyrovnání všech výrazových složek. Dokonalá modelace odhaluje voluptózní tělesnost a navozuje smyslové, či přímo smyslné počitky. Pojetí kompozice se však současně odpoutává od reality do sféry snovosti a ideální představy. Je to především abstraktně laděné pozadí zlatého jasu, traktované dynamickým, volným rukopisem, který celek odhmotňuje. V posuzovaném obraze „Před koupelí“ se unikátním způsobem snoubí adorace půvabů ženství s oslavou vybroušených poloh moderní malířské kultury.

o autorovi: 1871 - 1939

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1.600.000 Kč.

dražba ukončena: 27.05.2021 20:20:00

vyvolávací cena: 1 500 Kč

vydraženo za: 220 000 Kč