Karel Špillar - Koupání

Nejdelší strana: 33 cm

Olej na kartonu, 20x21 cm. Signováno vlevo dole Karel Špillar. Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Motiv koupání tvoří nedílnou součást umění 20. století, jehož vynikajícím příkladem je předložená olejomalba od Karla Špillara. Obrazový prostor určují vysoké postavy, které autor zobrazuje z různých uhlů pohledu. První plán kompozice vyplňuje robustní mužská sedící postava zachycená z profilu. Pohled muže je veden na přicházející dívku, která se nenuceně zakrývá rozevlátou drapérií. V hloubce výjevu spatřujeme další dvě postavy modelek zachycené v pohybu. Typická pro autora sytá barevnost je na předloženém výjevu vyjádřena v pozadí, kdy jednotlivé tóny splývají do symfonie teplých barev, kterou dovršují tlumené tóny koruny stromu. Pozoruhodné malířské provedení přitahuje divákovou pozornost a činí toto dílo vynikající ukázkou figurálních motivů Karla Špillara, jež jsou stabilně vysoce ceněné.

o autorovi: 1871 - 1939

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1.600.000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
119706. Koupání
Dražba ukončena:31.07.2024 21:46:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:8 000 Kč