Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 54 cm
Olej na kartonu, 44x35 cm. Gignováno vpravo dole K. Špillar 1906. Rámováno.
Karel Špillar patří ke generaci českých malířů přelomu 19. a 20. století, jehož díla na trhu s umění tradičně dosahují na vysoké hodnoty. Svůj talent mohl tento umělec podpořit pobytem ve Francii, kam na počátku 20. století vycestoval. Již ve své době byla Špillarova díla velmi oceňována pro dekorativizující formu a cit pro živou paletu. Své schopnosti zručného koloristy Karel Špillar uplatnil i na předloženém díle Dámy s paraplíčkem, na němž je zpodobena postava ženy s vyšívaným hávem na procházce pod nebesy, která vytváří zahradní pergola. Dáma se nenuceně obrací k divákovi, zatímco její paraple hraje mozaikou slunečních paprsků dopadajících skrze hustý porost. Teplý vitální kolorit krásně doplňuje odstín ženina přehozu s širokým vyšívaným lemem. Na obraze je rovněž nutno ocenit bezprostřední autorský rukopis. Jedná se o krásnou práci vyspělého autora s příznačným projevem, jejíž cena v budoucnu jistě poroste.
o autorovi: 1871 - 1939
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1.600.000 Kč.