Olej na kartonu, 52x75 cm. Signováno vpravo dole K. Souček Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 85 cm
Na předloženém obraze Karel Souček představuje výjev s ležícím ženským aktem, který se v jeho díle objevuje opakovaně. Tělo modelky je do formátu zasazeno na mírné diagonále tváří směrem k divákovi v klidné nehledané póze. Okolí zaujímá volně malířsky pojednaný interiér. Dílo se typicky vyznačuje velmi působivým spojením spontánního rukopisu a autorské stylizace. Expresivní řeč tahů, neškolená kompozice a výrazná barevnost, která nechává vyniknout tělesnost modelčiny figury, podtrhují materiální charakter malby a její bezprostřední senzuální účinek. Z obrazu vyzařuje volnost a přímost malířského vyjádření, která je pro Součkovu tvorbu charakteristická. Jde o práci, která velmi dobře zastupuje dílo Karla Součka a která by rozhodně neměla uniknout pozornosti sběratelské veřejnosti.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč.