Karel Schadt - Potok v zimní krajině

Olej na kartonu, 44x50 cm. Signováno vpravo dole K. Schadt. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen, malba poškozena.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 58 cm

Z této melancholické malby Karla Schadta promlouvá jemná lyrická atmosféra krajiny, kterou ovládla zima. Ústředním motivem obrazu se stala esovitá linie potoka, podél nějž rostou štíhlé stromy. Okolní přírodu skrývá studená sněhová poduška. Umírněného sugestivního výrazu díla Karel Schadt dosáhl užitím jemné potlačené barevnosti, která je patrná nejen v bílých odstínech sněhu, ale také na rozmlženém horizontu anebo na opálové lesknoucí se vodní hladině. Tmavá hněď kmenů oproti tomu stromům, které fungují jako vertikální kompoziční akcent, dodává na pevnosti a statuárnosti. Jemné přechody tónů, rozestřené odlesky zataženého nebe na potoce, vyvážená kompozice i umná práce s rukopisem, to vše přispívá k dojmu křehkosti a poetickému vyjádření zimního ztišení. Jde o krásnou ukázku díla Karla Schadta, jejíž výtvarná hodnota je nepopiratelná.

o autorovi: 1888, Příbram – 1955

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 145 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
107101. Potok v zimní krajině
Dražba ukončena:13.12.2023 23:21:33
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:3 300 Kč