Stav: Rám mírně poškozen. Papír v pravo dole mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Nejdelší strana: 28 cm
Tempera, 21x28 cm. Monogramováno vpravo dole KO. Rámováno, pod sklem.
Nokturno Karla Oberthora nese všechny rysy nezaměnitelného projevu tohoto originálního tvůrce. Obraz představuje poetickou krajinu se dvěma koňmi mezi fantaskními stylizovanými rostlinami. Na jednom ze zvířat sedí pištec a hraje na šalmaj směrem k srpku měsíce. K luně se obrací i bělouš, který vypíná svou mohutnou ušlechtilou šíji. Dílo, ve kterém se vyjevuje jakási rajská prostota, se vyznačuje nebývale intenzivní symbolistní hloubkou a melodičností. Pro Karla Oberthora typická postava koně se subtilními běhy, která připomene staré umění egejských kultur, navozuje zdání mýtické prapůvodnosti. To vše podporuje i uhrančivý kolorit sytých odstínů purpurové a modré, které umocňují lyrický ráz této krásné krajiny. Jedná se o mimořádné dílo vysoce ceněného umělce, který hledal inspiraci předně ve vlastní imaginaci.
o autorovi: 1921 - 1996
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 38 000 Kč