Nejdelší strana: 118 cm
Olej na plátně, 100x79 cm. Monogramováno vpravo dole KL 73. Rámováno. Obraz s názvem Zuzana a starci od Karla Laštovky lze označit za emblematické dílo tohoto autora, který patří k nejoriginálnějším českým malířům druhé poloviny 20. století. Jedná se o aktualizovanou parafrázi na známý starozákonní motiv ženy křivě nařčené z cizoložství, který byl mnohokrát zpracován na plátnech starých mistrů. Předložené dílo se bezesporu řadí k zářným ukázkám zralé práce malířovy tvorby se všemi jejími typickými rysy. Sugestivnímu výjevu na pomezí figurativní a abstraktní malby vévodí figura Zuzany s podmanivě krásným úsměvem, ve které lze rozeznat portrét ženy z autorova bezprostředního okolí. Její nahé tělo se přitom stává jakýmsi kultickým předmětem adorace mužských postav, které se ženy snaží marně dosáhnout, zatímco ona věnuje všechnu svou pozornost divákovi. Do diagonály rozvedená kompozice ponechává prostor další postavě zasazené do architektury na pozadí, která nápadně připomíná odhmotněné figury El Greca. Tmavě laděný kolorit s pozoruhodnými efekty beze známek malířského rukopisu zvýrazňuje enigmatickou lyriku této krásné malby, která je vystavěna pomocí jemných barevných valérů. V díle se výborně snoubí pro Karla Laštovku typická imaginace s odkazy na staré mistry v nekonvenčním surrealistickém podání. Jde o prvotřídní dílo svérázného autora, který pro vyhraněnost a nekonformitu své tvorby za minulého režimu nemohl vystavovat. O to více je však vtahující půvab jeho prací ceněn v současné době.
o autorovi: 1938 – 1986
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 150 000 Kč.