Nejdelší strana: 72 cm
Olej na kartonu, 49x66 cm. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Obraz Domy za potokem patří k vysoce ceněné krajinářské tvorbě Karla Langera, absolventa pražské Akademie výtvarných umění a jednoho z posledních žáků Julia Mařáka. Pohled na louky ozářené sytým slunečním svitem je pojat ve velmi osobitém duchu. Na rovinatém terénu je zasazeno několik nízkých vesnických stavení, která obklopují louky a pole. V popředí kompozice protéká potok. Malíř dokázal nezaměnitelným způsobem zachytit hutný dojem teplého dne ve vesnickém prostředí. Neotřelou jadrnou krásu této krajiny podporuje také kontrast teplého odstínu, který převažuje v dolní části obrazu, s barevnou škálou oblohy. Vyzdvihnout lze také nezaměnitelný autorský rukopis, který se vyznačuje osobitou prací s nanášením barev. Předkládaný obraz lze právem považovat za doklad autorovy malířské vyspělosti.
o autorovi: 1878, Jaroměř - 1947, Praha
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 250 000 Kč