Nejdelší strana: 108 cm
Olej na plátně, 69x97 cm. Signováno vpravo dole K. Kryl 64. Rámováno.
Pozn.: Rám i malba mírně poškozeny.
Obrazový prostor díla Karla Kryla „Rozprava“ vyplňují dvě ženské postavy. Na první pohled kompozice působí jako sestava geometrických tvarů, ale zadíváme-li se do výjevu pozorněji zjistíme, že ženská těla jsou tvořena pomocí plynoucí linie, přičemž jsou naznačeny pouze jejich siluety. Neutrální pozadí je členěno do čtyř ploch pomocí horizontál. Kompozice je objemová a působí svou sytou barevností, která je omezena na zeleno-žluté odstíny, které jsou uplatněné u postavy na levé stráně kompozice a zeleno-modré u postavy po její levici. Obličeje žen jsou naznačené, což obestírá obraz určitým tajemstvím. Ruka jedné z žen spočívá na rameni druhé. Je to gesto uklidňující? Odpověď na tuto otázku zůstává otevřená. Dílo tvoří zajímavou ukázku tvorby Karla Kryla a doporučujeme ho jako skvělou sběratelskou i finanční investici.
o autorovi: 1919 – 1978
Malíř, sochař. Studoval soukromě u prof. Šindeláře a sochaře Kapinuse. Věnoval se zejména volné tvorbě a monumentálním pracím v architektuře. Vytvářel vitráže, keramické mozaiky, nástěnné dekorativní kompozice. Ve volné tvorbě se věnoval zpočátku kresbě a akvarelu, později převážila olejomalba. Zachycoval atmosféru krajiny a města, byl autorem řady brněnských vedut. Od poloviny 60. let kreslil i figuru a vytvářel plastiky. Jeho práce jsou zastoupeny v NG Praha, MG Brno, v Muzeu města Brna a GU Karlovy Vary.