Olej na plátně, 40x60 cm. Signováno vpravo dole K. J. Sigmund. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 75 cm
Karel Jan Sigmund ve svém díle rozvíjel především krajinářský žánr, k němuž se řadí i předložené dílo s výjevem z Divoké Šárky. Realistické zobrazení přírody však v tomto případě autor částečně podřídil subjektivnímu způsobu zobrazení, ve kterém se ke slovu dostává uvolněná technika s důrazem na barevnou skvrnu. Výjev zachycuje pohled do skalnatého údolí, které vytváří hlavní linii diagonální kompozice obrazu. V levé části scénu uzavírá mohutný strom. Velmi krásně je vystižena atmosféra slunečního dne, kdy paprsky pod okrajem rozkvetlého stromu údolí osvětlují jako jakési přírodní jeviště. Autorovu zkušenost kromě kompoziční skladby prozrazuje také celkové sladění koloritu a práce s perspektivou. Obraz lze označit za velmi kvalitní práci vyzrálého autora, který je na trhu s uměním stále více oceňován.
o autorovi: 1897, Mělník nad Labem - 1959, Heřmanův Městec
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 45 000 Kč