Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 50 cm
Olej na kartonu, 32x25 cm. Signováno vpravo dole Julius Mařák. Rámováno.
Obraz U lesního jezírka je dílem velikána českého krajinářského malířství. Julius Mařák studoval na pražské Akademii výtvarných umění, kde jako profesor později sám vedl úspěšný ateliér krajinomalby, z něhož vzešla řada vysoce kvalitních uměleckých osobností. Krajina se stala pandánem tvorby tohoto vlivného umělce a pedagoga. Předložené dílo menšího formátu představuje intimní pohled na jezero v lesním interiéru. Potemnělý kolorit pro autora typické zemité hnědé a tmavé zeleně narušuje záchvěv bílé pěny vody, která spadá přes mohutný balvan na břehu jezera. Vegetace je zpracována delikátním velmi pečlivým způsobem. Volba scény, kompozice i barevné řešení doslova vtahuje diváka do obrazového prostoru tohoto krásného přírodního ústraní. Jde o reprezentativní dílo přední osobnosti české krajinomalby, jehož hodnota je z umělecko-historického i investičního hlediska nesmírná.
o autorovi: 1832 - 1899
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 500 000 Kč