Julius Mařák - Skaliska

Kresba, 25x19 cm. Nesignováno. Volný list nalepen na kartonu,

Stav: Kresba poškozena.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 39 cm

Zde se setkáváme s velmi krásnou ukázkou kreslířského umění autora, který jako aktivní umělec i zkušený pedagog zásadním způsobem ovlivnil vývoj  českého krajinářského malířství. Julius Mařák na předloženém díle pojednal scénu se skalisky z vysokohorského prostředí, ve kterém se s oblibou inspiroval. Na daném pohledu Mařáka evidentně zaujalo dynamické expresivní působení plastických tvarů skaliska na impozantní hornaté kulise. Pro Mařáka je typické pozorné detailní, ale neotrocké pojetí kresby, která velmi efektivně zprostředkovává dojem prostoru, hmoty, ale i povrchové struktury. Vegetace je naznačena rychlou výstižnou kresebnou zkratkou, která místně přechází do volných tahů. Ocenit je třeba také vyjádření perspektivy pomocí odstupňované intenzity šedi. Volba námětu, kompozice i technické řešení z této poutavé kresby činí velmi reprezentativní dílo přední osobnosti české krajinomalby 19. století s vysokou výtvarnou, ale i umělecko-historickou hodnotou.

o autorovi: 1832 - 1899

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 500 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
89846. Skaliska
Dražba ukončena:23.02.2023 22:32:32
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:4 000 Kč