Julius Mařák - Osamělý smrček

Kresba, 29x22 cm. Monogramováno vpravo dole J.M. Rám, pasparta, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen. V papíře místě skvrnky. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 40 cm

Nabízenou kresbu Julia Mařáka lze jednoznačně zařadit mezi reprezentativní ukázky kreslířských prací této přední osobnosti českého umění 19. století. Mařák se zde věnoval zachycení smrku a okolní vegetace typicky jemnou a pečlivou technikou. Citlivé zacházení s různou intenzitou šedí perfektně vyjadřuje strukturu jehličnanu i okolní přírody. Týmž způsobem Mařák dosáhl plně přesvědčivého vystižení prostoru, a to bez pojednání pozadí. Částečná nedokončenost propůjčuje kresbě atraktivní ráz studie a současně ponechává možnost studovat autorovu kreslířskou techniku. Na kresbě je jasně patrná Mařákova vytříbená schopnost mistrně odpozorovat charakter přírody a zprostředkovat ho suverénním zvládnutím techniky. Jedná se o velmi hodnotné dílo osobnosti, která zásadním způsobem zasáhla do vývoje české krajinomalby.

o autorovi: 1832 - 1899

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 500 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
121256. Osamělý smrček
Dražba ukončena:28.08.2024 21:06:17
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:7 000 Kč