Pozn.: Citace z posudku PhDr. Michaela Zachaře: Na základě komparativního studia originálů Julia Mařáka potvrzuji pravost tohoto sběratelsky zajímavého obrazu. Je v perfektním stavu, restaurován a připraven i pro výstavní instalace.
Nejdelší strana: 37 cm
Olej na plátně fixovaném na kartonu, 27x25 cm. Nesignováno. Rámováno. Přiložen písemný znalecký posudek od PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové a písemný znalecký posudek PhDr. Michaela Zachaře.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Předložený obraz Lesního zátiší je mimořádně kvalitní ukázkou tvorby Julia Mařáka, jedné ze stěžejních figur vývoje českého krajinářství a významného pedagoga. Jedná se o intimní průhled lesním interiérem, který vytváří odstupnění barevných plánů směrem ke zlatému řezu obrazové plochy. Malíř se na tomto díle soustředil zejména na pozorný záznam nuancí přírodního porostu, který nad průchodem vytváří hutný baldachýn. Celé kompozici vládne sjednocený zelený kolorit se střídavými přechody světlejších a tmavších odstínů, které se střídají mezi jednotlivými plány. Pro Mařáka je též charakteristická citlivá a důkladná, avšak neotrocká práce se štětcem. Pozoruhodný je i způsob vyjádření perspektivy rozostřením kontur zobrazené vegetace. Z výjevu dýchá čistá prostota přírody, kterou Julius Mařák dokázal zprostředkovat jako opravdový mistr.
o autorovi: 1832 - 1899
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 500 000 Kč