Nejdelší strana: 50 cm
Olej na plátně, 40x50 cm. Signováno vpravo dole Jožka Ryšavá. Rámováno.
Na předloženém obraze Jožka Kačírková-Ryšavá, známá česká malířka, členka Jednoty výtvarných umělců, zachytila momentku u Vyžlovského rybníka, kde si místní veřejnost užívá volného dne. Jedná se o spontánní záznam odpoledního odpočinku, čemuž odpovídá i nenucené řešení malby. Na kompozici vystupuje strom umístěný na zlatý řez, k němuž se sbíhají linie na pozadí. Vyvažuje jej plachetnice plující po hladině. Vedle úsporného barevného řešení s převahou zelené a modré je třeba ocenit také umné zachycení lidských těl podaných ve zkratce. Lehce nahozená malba nepříliš výrazné barevnosti výstižně navozuje ležérnost dané chvíle. Zdařilá malba zaujme svou nestrojeností, která je u této malířky zejména vyzdvihována. Jde o velmi kvalitní práci, která obohatí každou sbírku.
Stav: Rám mírně poškozen.
o autorovi: 1911, Kožlí u Ledče nad Sázavou -1971, Vyžlovka
Ve své tvorbě se věnovala hlavně krajinomalbě, ale tvořila také městská zákoutí, zátiší, zobrazovala pracovní scény i slavnosti. Jejím manželem byl malíř Vlastimil Kačírek. Svůj ateliér měla v Řipské ulici.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 12 000 Kč