Joža Uprka - Vití věnce

Nejdelší strana: 58 cm

Olej na plátně, 39x39 cm. Monogramováno vlevo dole JU. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Na předloženém plátně Joža Uprka podává vynikající doklad své fascinace prostředím a tematikou venkovského folklóru, ve kterém lze sledovat jemné subtilní projevy malířova vyzrálého pozorovatelského nadání. Dívku, která vije věnec, malíř na výjevu čtvercového formátu zachytil ze zadního pohledu v téže úrovni pohledu jako přímý pozorovatel. Postavu zaznamenal osamocenou, zasazenou do přírodního rámce, zřejmě v momentě příprav na rituál, který bude tvořit mezník v dívčině osudu či v životě jejího společenství. Z výjevu tak dýchá soustředěnost, intimita, ale i jakási cítěná osudovost okamžiku, kterého je divák jakoby přímo účasten. Naprosto jedinečný dojem z díla podporuje suverénní malířské zpracování. Scéně dominují lehké odstíny světle modré a zelené s ponechanými zřetelně viditelnými tahy štětce. Ve spodním plánu obrazu převažují krátké vertikály, zatímco vrchní část pozadí strukturují horizontální linie. Spojujícím článkem a zároveň dominantou díla je sama dívka v bohatém ceremoniálním kroji, jehož textura je skvěle vystižena širokými tahy. Dekorativismus se v tomto díle snoubí s realismem a svobodou malířské práce, podobně jako optická atraktivita s vnitřním obsahovým nábojem. Dílo lze bez nadsázky označit za zářnou ukázku autorovy schopnosti zviditelnit hluboký smysl tradiční kultury vyspělými malířskými prostředky.

o autorovi: 1861, Kněždub na Moravě - 1940, Hroznová Lhota

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 000 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
85338. Vití věnce
Dražba ukončena:02.11.2022 20:24:10
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:140 000 Kč