Olej na plátně, 34x27 cm. Signováno vpravo nahoře Jos. Ženíšek. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 50 cm
Olejomalba představuje vynikající ukázku tvorby Josefa Ženíška, jejíž podstatnou složku tvoří portrétní malba. Zobrazená dívka z Balkánu je zachycena z poloprofilu a dívá se na pravou stranu obrazové plochy. Vidíme černé vlny vlasů jemně spadající do obličeje, který prosvětluje ruměnec. Bílá košile jemně odhaluje poprsí mladé ženy s náhrdelníkem harmonicky kontrastujícím s červenou barevností šátku pokrývacího hlavu modelky. Její něžná pleť se výrazně vymezuje na pozadí sytých tonů a přitahuje divákovu pozornost, jenž zůstává okouzlen krásou. Autorovi se bezpochyby podařilo předat půvab mladé ženy a také vystihnout hlubokou míru psychologizace zobrazené postavy, kterou sledujeme ve výrazných rysech obličeje a pohledu plného odhodlání. Koupě obrazu nabízí jedinečnou sběratelskou příležitost.
o autorovi: 1885 - 1944
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 55 000 Kč.