Olej na plátně, 50x39 cm. Signováno vlevo dole Jos, Ženíšek. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 63 cm
Josef Ženíšek patří k vůbec nejvýznamnějším českým zástupcům akademické malby. Na tomto plátně představuje vysoce kvalitního zástupce portrétů dívek, kterými se jeho tvorba proslavila. Modelkou pro dílo byla krásná mladá žena s kaštanově zbarvenými vlasy, která nenuceně vytáčí odhalené rameno směrem k divákovi. Lyrický pohled upřený dolů mimo pozorovatelovu osu obrazu vtiskává hluboký, až lehce tajemný dojem. Pro Ženíškovo portrétní umění je zcela charakteristická velká statuární forma, prostorově vyjádřené objemy i přesvědčivé zasazení do atmosféricky působícího přírodního kontextu. Malba se též vyznačuje pro Ženíška typickým důrazem na vystižení atraktivity portrétované s jejími plnými rty a výraznýma očima. Poutavost přirozeně podtrhuje také jemný detail poodhaleného dekoltu. V technice se prosazuje velkorysé zacházení s rukopisem, ve kterém je patrná tendence zachovat strukturu doteků štětce na podložce. Jedná se o skvělou ukázku portrétního umění Josefa Ženíška.
o autorovi: 1885 - 1944
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 55 000 Kč.