Josef Václav Síla - Stromy za plotem

Olej na kartonu, 30x24 cm. Signováno vpravo dole hůře čitelně. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 36 cm

Předložená olejomalba od Josefa Václava Síly zobrazuje bujné koruny stromů, které tvoří dominantu zobrazeného výjevu. Divákovu pozornost přitahuje spontánní rukopis, kdy malíř  dynamickými tahy štětcem nanáší barvu na plochu a vytváří objem listí. Kompozice zalitá slunečním světlem je pojednána pomocí zářivých odstínů okru, jež harmonicky souzní s bohatou škálou valérů zelené barvy. Jemná modrá barevnost oblohy s reflexy běloby uzavírá scenérii a jemně prosvětluje obrazový prostor. Uvolněná barevná exprese a mistrovský rukopis tvoří toto dílo kvalitní ukázkou domácí krajinomalby, jejíž koupi můžeme jedině doporučit.

o autorovi: 11.2.1908, Široký Důl (Svitavy) - 16.12.1989, Lačnov, okres Svitavy
Malíř. Dětství prožil na vesnici v kontaktu s přírodou. Studoval AVU v Praze, v krajinářské speciálce prof. Otakara Nejedlého. Zde se seznámil s malíři Fišárkem, Hrochem a Žufanem. Během studia vykonal cesty do Francie, Itálie a na Korsiku. Nejvíce se věnoval krajinomalbě a portrétu. Některé Sílovy obrazy jsou v rodině Hrozných z Poličky, jiné zdobí interiéry spořitelen v Poličce a ve Svitavách.

posouzeno znalcem
123416. Stromy za plotem
Zbývá:9 dnů, 6 hodin
Konec dražby:25.09.2024 20:15:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč