Josef Ullmann - Předjaří

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Pozdější signatura.

Nejdelší strana: 32 cm

Olej na kartonu, 32x21 cm. Signováno vpravo dole J. Ullmann. Rámováno.
Josef Ullmann je jedním z českých umělců, který na konci 19. století spojil počátky své umělecké dráhy s Mnichovem. Toto umělecké centrum však poměrně brzy opustil a namísto toho v Praze vstoupil na Akademii výtvarných umění k profesoru Pirnerovi, později k Juliu Mařákovy do krajinářského ateliéru. Tato zkušenost se zásadně zapsala do přírodních výjevů, které v Ullmannově díle zaujímají stěžejní místo. Na tomto komorním obraze malíř zaznamenal výjev probouzející se přírody v počátcích jara. Kompozici zaplňují drobné kmeny stromů, které vyrůstají z promáčené půdy, na níž tají pozůstatky sněhové pokrývky. Umírněná paleta okrových odstínů a způsob, jakým autor vedl tahy štětce po podložce, krásně naznačuje měkkost země, která vstřebává vodu mizejícího sněhu a uvolňuje se ze sevření zimy. Křehkost jemně vykreslené sítě větví doplňuje tlumená modř oblohy. Obraz představuje velmi kultivovanou práci schopného autora, absolventa ceněné Mařákovy školy.

o autorovi: 1870 - 1922

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 200 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
74522. Předjaří
Dražba ukončena:31.03.2022 22:19:48
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:10 000 Kč