Olej na plátně, 50x65 cm. Signováno vpravo dole J. Ullmann. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Obraz pochází z umělecké pozůstalosti malíře, grafika, sochaře a designéra Čeňka Pražáka. Dílo do aukce poskytl přímý potomek.
Nejdelší strana: 88 cm
Předložená olejomalba Josefa Ullmanna, žáka slavného Julia Mařáka na pražské Akademii, zobrazuje pohled do březového háje. Při pohledu na kompozici se ocitáme uprostřed večerního ticha v lese, kterému vládne melancholická atmosféra a vyrovnaný klid. Obrazový prostor určují subtilní vertikály stromů, skrz jejichž koruny v dálce jemně prosvítá obloha. Podzimní barevnost autor vyjádřil pomocí zářivého koloritu s převahou červených a oranžových tónů, které odstiňuje fialová barva. Na první pohled prostý, ale velice působivý námět přitahuje divákovu pozornost a přináší zážitek pozorování ničím nerušené přírody. Tvorba Josefa Ullmanna se stabilně těší vysokému sběratelskému zájmu a je nepřehlédnutelnou v kontextu sbírky domácí krajinomalby.
o autorovi: 1870 - 1922
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 200 000 Kč