Olej na kartonu, 31x43 cm. Signováno vpravo dole J. Ullman. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 57 cm
Melancholická krajina s osamocenou postavou na břehu moře vyniká jemnou poetickou atmosférou večerního nokturna. Josef Ullmann zde uplatňuje své impresivní pojetí krajinomalby a výrazný malířský talent. Diagonální kompozici rozdělil na dvě poloviny, které propojuje figura hledící k horizontu. Paleta je umírněná, založená na odstínech ze studené části spektra. V rukopisu si malíř dovolil uvolněnost a svobodu, zcela v souladu s jeho uměleckým temperamentem. Tento způsob zacházení s technikou výborně vystihuje zvlněnou hladinu moře ve večerních barvách stejně jako povrch břehu. Světlo se jen letmo prosazuje na obloze s nádechem odeznívajících červánků. Z obrazu dýchá podvečerní klid a spočinutí. Obrazy Josefa Ullmanna jsou na trhu s uměním zcela oprávněně velmi vyhledávány.
o autorovi: 1870 - 1922
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 200 000 Kč