Olej na kartonu, 33x41 cm. Signováno vpravo dole J. Ullmann. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 43 cm
Tuto krásnou malbu Josef Ullmann vytvořil jako impresionistický záznam pohledu na makové pole, které se v pozadí stýká s horizontem. Pro obraz malíř vybral kompoziční skladbu, která se vyznačuje jemným, ale zároveň vtahujícím účinkem, jenž podporuje důraz na vlastní působení barvy a rukopisu. Ullmann volil zastřenou barevnost, tedy lomený odstín zeleně spojený s temně červenou přecházející do hnědé. Tyto barvy umně propojil v mozaice skvrn a doteků vytvářejících pohledově atraktivní strukturu. Širé makové pole v zadním plánu obrazu vymezuje jemně naznačená silueta horizontu. Následuje nebe, které je ale z převážné části rovněž pojednáno jako působivá impresivní plocha. Z hlediska výtvarného zpracování je třeba ocenit Ullmannův zkušený uvolněný rukopis, který pracuje s malířskou skvrnou a spontánními tahy. Předložený obraz patří k velmi zdařilým obrazům jednoho z předních českých krajinářů, který zaujme svým bytostně výtvarným projevem.
o autorovi: 1870 - 1922
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 200 000 Kč