Olej na kartonu, 47x60 cm. Signováno vlevo dole J. Ullmann. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 75 cm
Tato krásná krajina patří k dílům Josefa Ullmanna, ve kterých se prosadila autorova schopnost vyjádřit přirozený vnitřní půvab přírody. Na Ullmannově malířském přednesu, pro nějž byla formativní jak zkušenost s Mnichovem, tak studium v krajinářském ateliéru Julia Mařáka na pražské AVU, je především třeba ocenit cit pro výběr kompozice a práci s koloritem. Ullmann patřil k nesmírně vnímavým pozorovatelům krajiny. Nabízený obraz se přesně v tomto duchu vyznačuje mírně lyrickou atmosférou, kterou kromě koloritu podporují vržené stihy znázorněných stromů. Citlivé vyvážení barevných odstínů ze studené části spektra s lehkým nádechem zlatavé záře světla vypovídá o malířově sensualistické orientaci. Poetický dojem z malby konečně posiluje také ztvárnění linie vodního toku, který kompozici díla rozděluje ve dví. Obraz lze považovat za velmi reprezentativní ukázku autorova vyzrálého krajinářského díla.
o autorovi: 1870 - 1922
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 200 000 Kč