Josef Teodor Mousson - Na návsi

Tisk na plátně, 50x70 cm. Nesignováno. Rámováno.

o autorovi: 1887-1946
Narodil se v Maďarsku. Studoval na VŠ výtvarných umění v Budapešti (prof. E. Ballo). V roce 1910 získal stipendium od spolku výtvarných umělců Müvészház. V roce 1911 absolvoval pobyt v nejvýznamnější malířské kolonii v Nagybángy (Bala Mare, Rumunsko), kde si pod vedením K. Ferenczyho osvojil zásady plenérizmu. Od roku 1911 působil jako učitel kreslení na východním Slovensku, po roce 1918 jako svobodný umělec. V roce 1931 se přestěhoval do vily svého obdivovatele grófa Sztáraye. Byl členem Jednoty výtvarných umělců Slovenska. Typickými motivy byly žánrové obrazy s tématy trhů a tržiště, které umožňují pohled na figurální výjev zasazený do maloměstského prostředí. Malíř se stal svérázným představitelem zemplínské žánrové malby a krajinomalby poloviny 20. století. Mousson se snažil zachytit chvilkovou náladu momentu, pohybu na tržišti a mnohdy i svérázné postavy tehdejších obyvatel včetně jejich autentických výrazů či zvláštních figurálních odlišností.

90034. Na návsi
Dražba ukončena:12.02.2023 20:21:00
Vyvolávací cena:500 Kč
vydraženo za:500 Kč

500 Kč 12.02.2023 12:17:47 11375