Olej na plátně, 90x90 cm. Signováno vpravo dole Svoboda. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Obraz byl odborně restaurován. Olejomalba „Na úsvitu“ zobrazuje mořské pobřeží. Z nízkého kamenného břehu se před divákem otevírá pohled na klidnou mořskou hladinu, na které se nachází plachetnice a menší bárky. Napnuté plachty lodí se odráží v ničím nerušené vodní ploše s lehkými náznaky vln. Horizont zaujímá téměř polovinu obrazové plochy a dovoluje vyniknout vysoké obloze, odrážející se v zrcadle vody. Celá kompozice je zasazená do tlumeného stříbrného tónu, kde jsou potlačeny lokální barvy. Při pohledu na kompozici si můžeme vzpomenout na slavné období holandské mariny 17. století, kdy výjevy zobrazující malé plachetnice u pobřeží nebo v otevřeném moři oslavovaly krásu každodennosti. Díla této tématiky provedená v takto vysoké kvalitě jsou stabilně žádána a dlouhodobě patří k výborným investičním příležitostem.
Nejdelší strana: 114 cm
o autorovi: 1901 - 1945
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 140 000 Kč