Josef Svoboda - Rybáři na moři

Olej na plátně, 90x90 cm. Signováno vlevo dole Jos. Svoboda. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 114 cm

Obraz Rybáři na moři od Josefa Svobody prozrazuje autorovu fascinaci motivy marin, kotvících lodí, přístavů a pohledů na moře, ve kterých často nalézal inspiraci pro svou krajinářskou tvorbu. Nabízený obraz je opravdu krásným představitelem této části Svobodova díla. Jedná se o impresivní zobrazení několika lodí kotvících v přístavní zátočině, které Svoboda do obrazové plochy zasazuje tak, že nechává vyniknout atmosférickému působení dopadajícího světla při západu slunce. Vizuální bohatost výjevu a bravurní koloristické zpracování spočívá předně v zacházení s paletou, která je založena na krásné syté zlatavé barevnosti. Malíř zde citlivě reaguje na blyštivé efekty vodní hladiny s kaleidoskopem odlesků. Stejně přitažlivě zpracoval oblohu nad horizontem. Nosným motivem, který obrazu dodává lehce melancholický přídech klidu a pokoje, se stávají právě lodě na zlatavém vodním jevišti s liniemi stěžňů a vesel. Jde o vysoce atraktivní dílo vyspělého tvůrce, jehož díla patří k vrcholně estetickým ukázkám českého výtvarného umění první poloviny 20. století.

o autorovi: 1901 - 1945

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 140 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
105439. Rybáři na moři
Dražba ukončena:29.11.2023 20:58:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:65 000 Kč