Olej na kartonu, 25x36 cm. Signováno vpravo dole Jos. Procházka. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 36 cm
Josef Procházka tradičně patří k jedněm z nejvyhledávanějších českých krajinářů 20. století. Na předkládaném obraze se tento vyspělý malíř prezentuje výtvarnými prvky, které jsou pro jeho dílo zcela charakteristické. Výjev zachycuje poutavý pohled na povrchový lom přírodního písku v krajinné scenérii, kterou doplňuje figurální stafáž. Jde o nenásilnou kompozici lehce diagonálního směru, která na diváka působí ztišených uklidňujícím dojmem. Procházka jako obvykle kladl velký důraz na vyvážení barevnosti, která je založena na odstínech okru, hnědi a přírodní zeleně. Pečlivý způsob modelace terénu pomocí teplých barevných tónů dílu dodává hloubku, realistickou přesvědčivost i skladebnou kompaktnost. Pro Procházku je též příznačný atraktivní lehký rukopis, který pozorně naznačuje přírodní detaily i pár lidských figur. Obraz jako celek reprezentuje velmi kvalitní ukázku díla tohoto známého malíře, který je ve sběratelském prostředí zcela oprávněně velmi vysoce oceňován.
o autorovi: 1909 - 1984
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 710 000 Kč