Olej na plátně, 120x80 cm. Signováno vpravo dole Jos. Procházka. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 143 cm
Josef Procházka byl velmi kvalitní český krajinář, který je oceňován pro jasnou přesvědčivou paletu a poutavé nevyzývavé kompozice svých obrazů. Předložené dílo představuje les borovic, který malíř zachytil v přímém denním osvětlení. Kolorit Procházka založil na teple laděných přírodních odstínech hnědí, okrů a zeleně, které doplňuje příjemný tón modré barvy nebe s odlehčenými oblaky. Pokud jde o technické kvality obrazu, vyzdvihnout je třeba zvláště vysoce zkušenou práci s rukopisem, který skvěle vystihuje charakter zobrazených částí přírody a místy ponechává možnost sledovat stopy kontaktu nástroje s plátnem. V kompozici Procházka vyvažuje štíhlé vertikály kmenů borovic s lehce stoupajícím terénem svahu. Jedná se o nevtíravý pohled na přírodní scenérii, která Procházkovi dovolila soustředit se na svébytný ráz krajiny s její kresebnou dynamikou, barevným rozvrstvením, ale i vnitřním napětím.
o autorovi: 1909 - 1984
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 710 000 Kč